Campeonato Estadual da Classe Snipe

Iate Clube do Rio de Janeiro / Clube de Regatas Guanabara

Results are final as of 17:29 on November 18, 2012

Final

Sailed:7, Discards:1, To count:6, Entries:42, Scoring system:Appendix A
Rank Timoneiro Proeiro Clube Cat. N. do Barco Num. R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
Total C./Desc.
1st Ivan Pimentel Alexandre Muto ICRj Master Bom Demais 30902 3 3 1 1 (43 DNF) 2 4 57 14
2nd Henrique Haddad Rodrigo Lins ICRJ Senior Mucho Horišado 29950 4 1 2 2 4 3 (6) 22 16
3rd Fernando Madureira Pedro Walter ICRJ A Madura 30754 5 5 (15) 3 3 5 2 38 23
4th Admar Gonzaga Alfredo Rovere ICB-DF Senior Feliciter 1 1 8 4 5 5 (11) 9 43 32
5th Juninho Jesus Anderson Brandao GVI Senior Nandaozinho 30431 7 6 12 10 (16) 1 5 57 41
6th Joao Siemsen Bulhoes Nicolas Ilg ICRJ Senior Grapevine 30566 11 4 5 9 13 (23 ZFP) 1 66 43
7th JosÚ Roberto de Jesus Wilian Gomes Moura GVI Senior Phoguete 30932 (15) 2 6 14 14 4 3 58 43
8th Lucas Mesquita Douglas Gomm RYC Junior Mr. Magoo 1.5 31118 9 7 3 (13) 7 13 7 59 46
9th Frederico Rodrigues Lucas Lages Peter ICRJ Junior S/Nome 29818 6 (13) 8 12 9 10 11 69 56
10th Ricardo de C. Paranhos Felipe A. Rodovalho ICB/DF Junior Xibiu 30206 2 10 13 (29) 17 7 12 90 61
11th Felipe Rondino Matheus Steytler ICB/DF Junior Maurišoca 30773 10 18 10 8 2 14 (43 DNC) 105 62
12th Nicholas Grael Joao Pedro Moreira ICRJ Junior Abacate Maduro 31117 14 (24) 11 4 1 18 18 90 66
13th Caio Swan Matheus Franco RYC Junior Papa-Leguas 3096 16 11 7 11 18 6 (20) 89 69
14th Rodrigo Inacio Yuri Souza ICS Senior S/Nome 30871 (25) 12 9 16 6 22 14 104 79
15th Kurt Diemer Rodrigo Claessen CRG Master Sudoeste Ronstan 30905 19 27 18 6 (43 DNC) 8 8 129 86
16th Graccho Harabedian Felipe Harabedian ICRJ A Rabux 31005 12 14 (33) 7 22 19 16 123 90
17th Flavio Castro Roberto Freire ICRJ Senior Ranzinza 30738 (30) 9 21 19 12 25 ZFP 17 133 103
18th Gustavo Farah Gastao de Moura CC A Barco do Amiguinho 30266 17 (43 DNC) 43 DNC 17 11 16 10 157 114
19th Bruno Egger Rodrigo Alvim CNC Junior S/Nome 30656 8 31 17 28 15 23 (43 DNC) 165 122
20th Carlos Praša Antonio Praša ICRJ A Paqueta 30633 21 17 14 20 8 (43 DNC) 43 DNC 166 123
21st Gustavo Queiroz Rogerio Queiroz YCSA Senior Al Au 31104 26 20 25 18 (43 DNC) 21 15 168 125
22nd Mario Eugenio Tavares Viviana Coelho CRG Mista Suduka 30346 22 (32) 22 31 28 12 13 160 128
23rd Timothy Barr Isabel Belem ICRJ Mista Franco Atirador 30670 20 (34) 16 25 23 25 22 165 131
24th Ericka Abreu Julia Mayao CNC Junior Moreninhas 31065 28 15 20 27 24 (43 DNC) 23 180 137
25th Helio Lyra Jr. Fabio Horta ICRJ Senior Lord 30775 18 33 19 15 10 (43 DNC) 43 DNC 181 138
26th Mateus Figueiredo Pedro Figueiredo ICRJ Junior Choop de Roupao 30639 32 16 31 23 27 20 (43 DNC) 192 149
27th Carlos Traversa Iwan Balian ADCE Master Netuno 30261 (36) 23 27 24 29 28 21 188 152
28th Jonas Chorociejus Gisele Gaidzakian YCP Mista Smart 3100 (34) 29 29 26 20 24 29 191 157
29th Lucas Frota Alexandre Alvarenga CNC Junior Crazy Life 30958 23 30 26 33 21 (40 ZFP) 24 197 157
30th Caio Sena Lopes Bruno Sena Lopes GVI Junior Tomahawk 28632 (35) 19 24 30 33 30 25 196 161
31st Erick de Abreu Guilherme Freitas CNC Master Marfan 3104 29 28 34 21 25 (41 ZFP) 26 204 163
32nd Victor Vocos Camargo Renato Ribeiro ICRJ A So Lamento 29885 13 21 23 22 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 208 165
33rd Alexandre Asmus Flavio Garcia CRG Master Zero Cinco 30961 24 25 32 36 31 (42 ZFP) 19 209 167
34th Clovis Pereira Tatiana Campos CRG Mista Uau! 31051 31 (36) 36 34 26 27 27 217 181
35th Mariana Carneseca Luiz Carneseca CNC Mista Carneseca 31044 37 26 30 32 30 29 (43 OCS) 227 184
36th Horacio Camargo Jr. Karen Camargo ICRJ Mista Shen Long 30951 33 22 35 (43 DNC) 43 DNC 31 28 235 192
37th Frederico Ribeiro Adelson Pandine ICRJ Master Tobiou 30908 (43 DNF) 35 28 35 32 26 43 DNC 242 199
38th Andre Krauss Victor Pessini ICRJ Junior S/Nome 29261 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 19 43 OCS 30 264 221
39th Ricardo Lobato Manuela Lobato ICRJ Mista Na Moral 30267 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 9 43 DNC 267 224
40th Raphael Chalhub Gabriel Caju CC Junior Cheque Caucao 30609 27 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 285 242
41st Helio Schechtman Marcelo Benchimol ICRJ Master Dermoclinic 26915 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 301 258
41st Jonas Edson Chorociejus Gisele Marcia Gaidzakian YCP Mista Smart 30513 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 43 DNC 301 258

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 43
DNF Started but did not finish 43
OCS On course side at start or broke rule 30.1 43
ZFP 20% penalty under rule 30.2 Varies



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 12
http://www.sailwave.com/